Muzeul Gazelor Naturale a fost inaugurat de catre Romgaz in anul 2010, cu ocazia implinirii a 100 de ani de la prima sonda comerciala de gaze naturale din Romania. Constructia este amplasata intr-un spatiu generos, in mijlocul unui frumos parc natural, fiind locul optim pentru a asigura conservarea identităţii sectorului gazelor naturale si valorificarea istoriei acestuia.

Muzeul Gazelor Naturale este singurul din tara care gazduieste un spatiu expozitional dedicat intregii activitati gazifere din Romania.

Elevii din cadrul Școlii Gimnaziale ,,Istvan Bathory" au trecut pragul Muzeului Gazelor Naturale în data de 6 decembrie și au participat la proiectul ,,Siguranța pe Internet".

La Muzeul Gazelor Naturale, în data de 14 noiembrie 2018, cu prilejul Zilei Mondiale a Diabetului s-a desfașurat o activitate cu implicarea dr.Ladislau Rosenberg și elevilor Școlii Postliceale ,,Auxila" Mediaș coordonați de prof. Casandra Irimie.

Venirea primăverii este un bun prilej de a le trimite celor dragi un mesaj, o felicitare sau o urare. Muzeul Gazelor Naturale vă urează o primăvară frumoasă și vă invită să vizionați un scurt interviu privind originea și semnificația acestui simbol al primăverii.

O lampă cu gaze naturale PETROMAX, fabricată de firma germană Enrich Graetz, este noua achiziție a Muzeului Gazelor Naturale, care și-a îmbogățit colecția de piese. Lampa era destinată iluminatului centrului istoric al Mediașului între cele două războaie mondiale și este expusă în spațiul dediccat expoziției ,, Gazele naturale - trecut și prezent ".

În data de 28 februarie, a avut loc la Muzeul Gazelor Naturale, de la ora 09:00, debutul proiectului ,,Gazul natural, prieten sau dușman”. Este o acțiune de responsabilitate socială care are scopul de a prezenta rolul gazului natural în viața noastră și a-i responsabiliza pe copii să folosească produse care conțin substanțe inflamabile într-un mod cât mai responsabil. Proiectul se va desfășura lunar în sala de conferință a Muzeului Gazelor Naturale.
În cadrul evenimentului muzeograful Păucean Angela le-a prezentat elevilor din cadrul Școlii Gimnaziale Hermann Oberth informații despre:
- gazele naturale - o bogăție a subsolului;
- caracteristicile gazului natural;
- măsurile de prevenire a accidentelor în cazul unor scurgeri accidentale petrecute atât în propria locuință cât și în interiorul instituțiilor.

La finalul acțiunii copiii au efectuat o vizită în cadrul Muzeului Gazelor Naturale, pentru a se familiariza cu unele din elementele prezentate.

Sunt de acord Nu sunt de acord